Wszystko, co chcesz wiedzieć o hamakach i fotelach hamakowych!

Istnieje wiele sprawdzonych sposobów na zawieszenie hamaka lub fotela hamakowego. I to dobrze, bo nie każdy z nas ma w ogrodzie dwie palmy.Na tej stronie odpowiadamy na często zadawane w ostatnich latach pytania i udzielamy dodatkowych przydatnych wskazówek!


Wybór idealnego hamaka

Wszystko o hamakach

All about hammocks

Zawieszanie hamaka

Stelaże do hamaków


Wybór idealnego fotela hamakowego

Wszystko o fotelach hamakowych

Payment

Zawieszanie fotela hamakowego

Stelaże do foteli hamakowych

Hammock hanging options

Wszystko o hamakach

All about hammocks

Z drążkiem czy bez?

Chociaż hamaki pierwotnie nie posiadały drążków, hamaki z drążkami cieszą się coraz większą popularnością. Oba rodzaje hamaków mają swoje zalety.W hamaku z drążkiem możesz położyć się prosto, dzięki czemu zajmujesz mniej miejsca używając go. Jednak gdy chcesz spakować hamak z drążkami, zajmuje on więcej miejsca niż hamak bez drążków. Hamak z drążkiem jest generalnie nieco mniej stabilny niż hamak bez drążka. Łatwiej jest więc z niego wypaść. Dzieje się tak dlatego, że leżysz bardziej na hamaku niż w nim. Dobrze znane nam filmiki z hamakami w serwisie YouTube lub w programie telewizyjnym „Śmiechu warte” często przedstawiają hamaki z drążkiem. Leżąc spokojnie w hamaku, nie masz się czym martwić, ale nie próbuj nic zwariowanego. ;-) Hamak bez drążka zapewnia większą prywatność. Możesz położyć się prosto lub pod kątem, w zależności od tego, czy chcesz mieć więcej czy mniej prywatności. Tkanina hamaka owija się wokół Ciebie. Prawdziwym miłośnikom słońca bardziej odpowiada hamak z drążkiem. Dzieje się tak, ponieważ zgodnie z tym, co powiedzieliśmy powyżej, w takim hamaku bardziej leży się na niż w nim. Ciało jest więc bardziej wystawione na promienie słoneczne.


Jak się położyć w hamaku?

Powszechnym błędem jest przekonanie, że w hamaku trzeba leżeć prosto. Nic z tych rzeczy. W rzeczywistości, aby zyskać w hamaku najwygodniejszą pozycję, musisz położyć się ukośnie.Leżąc w hamaku bez drążka zupełnie prosto, nic nie widzisz, bo tkanina całkowicie owija się wokół Ciebie. Nie jest to idealne (chyba że chcesz spać jak suseł i żeby nikt Ci nie przeszkadzał). Połóż się więc nieco bardziej ukośnie. Zasada ta dotyczy zarówno hamaków pojedynczych, jak i podwójnych. Nawiasem mówiąc, w hamaku z drążkiem można leżeć prosto.

How do you lie in a hammock?


Który hamak mogę zostawić na zewnątrz?

Wszystkie sprzedawane przez nas hamaki są doskonałej jakości i wytrzymałe na warunki atmosferyczne: intensywne słońce, wiatry i opady deszczu. Jednak zawsze rozsądnie jest przechowywać hamak po użyciu w suchym i zacienionym miejscu. Dzięki temu zachowa on żywe kolory i nie wyblaknie na słońcu. Jeśli chcesz, aby hamak wisiał na dworze na stałe, zalecamy wybranie hamaków wykonanych z tkaniny Elltex (ExtraLongLastingTEXtile). Tkanina EllTex może pozostawać na zewnątrz, nawet podczas opadów deszczu czy też intensywnego słońca. A przy tym pozostaje cudownie miękka. EllTex to mieszanka poliestru i bawełny, która jest wodoodporna i (praktycznie) odporna na blaknięcie. Nawet po kilkukrotnym zmoczeniu. W przypadku dłuższych okresów nieużywania zalecamy zwinięcie hamaka. Na górze każdej kategorii możesz filtrować hamaki według materiału. Jeśli wybierzesz EllTex, zobaczysz wszystkie hamaki odporne na warunki atmosferyczne.


Jak prać hamak?

Ponieważ żywe kolory hamaka mogą farbować, zawsze pierz hamak ręcznie i pozostawiaj do naturalnego wyschnięcia (bez suszarki!). Do wysuszenia rozwieś hamak starannie, prostując fałdy i zagięcia. Hamak z drążkiem jest trudniejszy do prania ze względu na drążki, których niestety nie da się wyjąć.


Jak określić prawidłowe wymiary hamaka?

W witrynie Hamak Online zawsze mówimy: im większy, tym lepszy! Jeśli więc dysponujesz odpowiednim budżetem i przestrzenią, wybierz hamak podwójny lub rodzinny. Z racji większej powierzchni tkaniny w takim hamaku możesz położyć się w różnych pozycjach. W przypadku hamaka z drążkiem wybierz hamak o długości tkaniny (nie długości całkowitej) co najmniej o 30 cm większej niż Twój wzrost. Dzięki temu zapewnisz sobie trochę miejsca pod stopami i nad głową.Zasada „im większy, tym lepszy” odnosi się również do hamaka bez drążka. Musisz jednak mieć dość miejsca dla niego. Nie dysponując dużą przestrzenią, wybierz po prostu hamak o długości tkaniny przynajmniej o 30 cm dłuższej niż Twój wzrost.


Zawieszanie hamaka

Jak zawiesić hamak między dwiema ścianami?

Aby przymocować hamak do ściany, potrzebujesz pełnego zestawu do mocowania „Complete”. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowego zawieszenia hamaka. Do zakotwienia śrub w ścianie potrzebne są kołki rozporowe. Jeśli potrzebujesz tylko haka z kołkiem ściennym, wystarczy uchwyt do mocowania „Wall Hook”.

Zobacz wszystkie mocowaniaJak zawiesić hamak między dwoma drzewami?

Aby zawiesić hamak między dwoma drzewami, potrzebujesz prostego zestawu do mocowania „Simple”. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowego zawieszenia hamaka. Oczywiście możesz również użyć liny.

Zobacz wszystkie mocowaniaJaka jest idealna odległość między dwoma punktami zawieszenia?

Wieszając hamak z drążkiem między dwoma punktami, najlepiej będzie zawiesić go możliwie ciasno. Dlatego nigdy nie kupuj hamaka z drążkiem o całkowitej długości przekraczającej odstęp między dwoma punktami zawieszenia. Hamak bez drążka (model oryginalny) to jednak inna historia. Taki hamak zawiesza się na wysokości oczu (180 cm). Używając dodatkowych lin, musisz zawiesić je wyżej, tak aby końce hamaka znajdowały się na wysokości oczu. Kiedy wieszasz hamak, upewnij się, zachowuje on kształt półksiężyca. Zobacz dodatkowe wyjaśnienia i wskazówki na obrazku:


Stelaże do hamaków

Dlaczego stelaż do hamaka?

Czasami po prostu nie masz odpowiedniego miejsca na zawieszenie hamaka. I właśnie pod tym kątem wymyślono stelaże. Ale stelaż do hamaka ma jeszcze jedną zaletę: możesz go przenosić. Jeśli więc szukasz cienia lub chcesz podążać w ogrodzie za słońcem, możesz po prostu przesunąć stelaż w inne miejsce i kontynuować relaks. W hamaku (bez drążka) na stelażu leży się zwykle nieco niżej niż w przypadku samodzielnego zawieszenia hamaka. Może to stanowić problem dla osób z ograniczoną mobilnością. Hamak z drążkiem jest zawieszony ciaśniej i nie sprawia tego problemu.


Drewniany stelaż do hamaka?

Stelaż drewniany wygląda oczywiście super fajnie. Ale stelaże drewniane są nieco cięższe i przez to trudniejsze do przenoszenia. Ich przechowywanie też sprawia więcej kłopotu. Ponieważ musisz je rozmontować. Złożenie lub rozłożenie stelaża do hamaka zajmuje około 10 minut.

Zobacz wszystkie drewniane stelaże do hamakówMetalowy stelaż do hamaka?

Stelaż metalowy jest nieco bardziej kompaktowy. Metalowe stelaże do hamaków są też lżejsze, łatwiejsze do przenoszenia i można je złożyć lub rozmontować w ciągu 5 minut. Stelaż do hamaka „Easy” to nasz najlżejszy i najtańszy model. Jeśli szukasz czegoś mocniejszego i solidniejszego, wybierz stelaż do hamaka w standardzie „Arc”.

Zobacz wszystkie metalowe stelaże do hamakówJak wybrać odpowiedni stelaż do mojego hamaka?

Najpierw musisz znać całkowitą długość hamaka (łącznie z linkami). W witrynie Hamak Online zapewniamy te informacje dla każdego hamaka. ;-) Jeśli masz hamak z drążkiem, możesz założyć, że jeśli mieści się on między ramionami stelaża, to możesz spokojnie go zamówić. Hamak z drążkiem może być dość mocno napięty na stelażu (nie musi zwisać w kształcie półksiężyca). Nawiasem mówiąc, większość stelaży umożliwia lekkie skrócenie lub wydłużenie rozmiaru, tak więc nie ma potrzeby zamawiania dodatkowych mocowań. Jeśli masz hamak bez drążka, powinien on zwisać w kształcie półksiężyca. Nie chcesz naciągać go zbyt mocno. 10 do 20 cm luzu będzie odpowiednie. Dobrym pomysłem jest zamówienie stelaża regulowanego, który umożliwia wygodne zawieszenie hamaka stosownie do własnych upodobań.

All about hanging chairs

Wszystko o fotelach hamakowych

Który fotel hamakowy mogę zostawić na zewnątrz?

Wszystkie sprzedawane przez nas fotele hamakowe są doskonałej jakości i wytrzymałe na warunki atmosferyczne: intensywne słońce, wiatry i opady deszczu. Jednak zawsze rozsądnie jest przechowywać fotel hamakowy po użyciu w suchym i zacienionym miejscu. Dzięki temu zachowa on żywe kolory i nie wyblaknie na słońcu.


Jak prać fotel hamakowy?

Ponieważ żywe kolory fotela hamakowego mogą farbować, zawsze pierz go ręcznie i pozostawiaj do naturalnego wyschnięcia (bez suszarki!). Do suszenia rozwieś fotel hamakowy starannie, wygładzając fałdy i zagniecenia.Przed praniem wyjmij drążki fotela hamakowego.


Jak określić prawidłowe wymiary fotela hamakowego?

W przeciwieństwie do hamaka wymiary fotela hamakowego nie mają aż tak dużego znaczenia. Niektórzy wolą fotele bardziej przestronne, a inni mniejsze, bardziej eleganckie modele.


Zawieszanie fotela hamakowego

Jak zawiesić fotel hamakowy pod sufitem?

Aby przymocować fotel hamakowy do sufitu, potrzebujesz pełnego zestawu do mocowania foteli hamakowych „Complete”. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowego zawieszenia fotela hamakowego. W przypadku sufitów betonowych zapewniamy dodatkowe kołki rozporowe do zakotwienia wkrętów w betonie. W przypadku sufitów drewnianych zalecamy przymocowanie fotela hamakowego do stropowej belki poprzecznej. Pamiętaj, że maksymalne obciążenie może się różnić w zależności od jakości drewna i/lub betonu. Dobrze zamocowany w solidnym suficie hak może z łatwością wytrzymać 100 kg.

Zobacz wszystkie mocowaniaJak zawiesić wiszące krzesło na gałęzi drzewa?

Aby zawiesić wiszące krzesło na gałęzi lub belce, potrzebujesz prostego zestawu do mocowania fotela hamakowego „Simple”. Zawiera on wszystko, czego potrzebujesz do prawidłowego zawieszenia fotela hamakowego. Wystarczy, że owiniesz linę wokół belki lub gałęzi, wyregulujesz jej długość i zawiesisz na niej fotel hamakowy.

Zobacz wszystkie mocowaniaJaka jest idealna wysokość punktu zawieszenia?

Nie ma to znaczenia, pod warunkiem, że fotel hamakowy nie wisi za nisko. Powinien być zawieszony co najmniej 30-40 cm od podłoża. Upewnij się, że liny są wystarczająco długie, aby zawiesić fotel hamakowy na odpowiedniej wysokości.


Stelaże do foteli hamakowych

Dlaczego stelaż do fotela hamakowego?

Czasami po prostu nie masz odpowiedniego miejsca na zawieszenie fotela hamakowego. I właśnie pod tym kątem wymyślono stelaże. Ale stelaż do fotela hamakowego ma jeszcze jedną zaletę: możesz go przenosić. Jeśli więc szukasz cienia lub chcesz podążać w ogrodzie za słońcem, możesz po prostu przesunąć stelaż w inne miejsce i kontynuować relaks. W fotelu hamakowym zawieszonym na stelażu siedzi się zwykle nieco niżej niż w przypadku samodzielnego zawieszenia fotela. Może to stanowić problem dla osób z ograniczoną mobilnością.

Stelaż drewniany czy metalowy?

Stelaż drewniany wygląda oczywiście super fajnie. Stelaże takie są jednak nieco cięższe i trudniejsze do przenoszenia. Ich przechowywanie też sprawia więcej kłopotu. Musisz go rozmontować. Z tego powodu wiele osób decyduje się na stelaż metalowy. Jest on lżejszy, łatwiejszy do przenoszenia i można go złożyć lub rozmontować w ciągu 5 minut.


Czy istnieją stelaże, które można przymocować do ściany?

Jak najbardziej! Stelaże takiego rodzaju przymocowuje się do ściany, dzięki nim fotel hamakowy wisi swobodnie przy ścianie.


Jak wybrać odpowiedni stelaż do mojego fotela hamakowego?

Wszystkie fotele hamakowe pasują do wszystkich stelaży do nich. Ładnie i prosto. Jedyne, na co musisz zwrócić uwagę, to maksymalny ciężar, jaki może utrzymać stelaż. Stelaże metalowe zwykle mają mniejszą nośność. Zwróć więc na to uwagę przy wyborze odpowiedniego stelaża.

Zobacz wszystkie stelaże do foteli hamakowych